OGÓLNE PYTANIA DOTYCZĄCE kropli Rohto® Dry Aid®

Najczęściej zadawane pytania.

Zespół suchego oka powstaje wskutek niestabilności naturalnego filmu łzowego. Sprzyjają temu różne czynniki – m.in. długotrwałe wpatrywanie się w ekran monitora czy smartfona, wiek, płeć, zmiany hormonalne (menopauza), zabiegi refrakcyjne, klimatyzacja, zanieczyszczenie środowiska. Objawami zespołu suchego oka jest ból oczu, zmęczenie i zaczerwienienie oczu, niewyraźne widzenie, wrażliwość na światło, uczucie piasku w oku, łzawienie oczu.

Zespół suchego oka może być spowodowany niedoborem wodnej składowej filmu łzowego (ATDDE) oraz dysfunkcją warstwy lipidowej, wskutek czego następuje nadmierne parowanie filmu łzowego (EDE).

Mechanizm zespołu suchego oka to błędne koło, które powstaje między filmem łzowym oraz nabłonkiem powierzchni oka. Film łzowy i nabłonek powierzchni oka wzajemnie utrzymują się w dobrej kondycji, dlatego jeśli w filmie łzowym dochodzi do nieprawidłowości, to samo dzieje się w nabłonku powierzchni oka, i odwrotnie – gdy film łzowy staje się niestabilny i dochodzi do jego przerwania, powoduje to uszkodzenie nabłonka powierzchni oka, co skutkuje uszkodzeniem mucyn z warstwy mucynowo-wodnej.

W efekcie zwilżalność powierzchni rogówki spada, doprowadzając do niestabilności filmu łzowego, co prowadzi do błędnego koła na powierzchni oka.

Tak, ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka jest o 1,7 razy większe u kobiet niż mężczyzn.

Tak, badania kliniczne potwierdzają, że Rohto Dry Aid działa na objawy suchego oka w sposób długotrwały. 

Rohto Dry Aid może być bezpiecznie stosowane do 3 miesięcy od pierwszego otwarcia. Nie należy korzystać z produktu po upływie terminu ważności.

Rohto Dry Aid zawiera łagodny środek konserwujący – biguanid poliheksametylenowy. Podczas badań prowadzonych w styczniu 2021 nie zgłoszono działań niepożądanych wynikających z używania kropli Rohto Dry Aid.

Powszechnie znanym efektem ubocznym stosowania kropli do oczu jest zaczerwienienie i podrażnienie oczu. Jeśli doświadczyłeś tego typu objawów wskutek stosowania Rohto Dry Aid, zasięgnij porady lekarza. Nie używaj Rohto Dry Aid, jeśli jesteś uczulony na którykolwiek składnik produktu.

Krople Rohto Dry Aid mogą być stosowane u dzieci powyżej 6 roku życia, pod nadzorem osoby dorosłej.

W przypadku kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią jak i diabetyków przed rozpoczęciem stosowania Rohto Dry Aid, zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Nie, jedno opakowanie kropli do oczu nie powinno być używane przez kilka osób jednocześnie – istnieje wówczas ryzyko zanieczyszczenia produktu.

W przypadku osób, które przeszły zabiegi oczu (np. laserową korekcie wzroku, zabiega chirurgii zaćmy), przed rozpoczęciem stosowania Rohto Dry Aid należy zasięgnąć porady lekarza.
Jednak z naszego doświadczenia w Turcji, po operacji LASIK lub zaćmy, lekarze często zalecają stosowanie Rohto Dry Aid 5 razy dziennie. Inni zalecają stosowanie Rohto Dry Aid 3 razy dziennie + inne krople do oczu (z innym składnikiem) 4 razy dziennie.
Niektórzy lekarze zalecają rozpoczęcie stosowania Rohto Dry Aid na tydzień przed zabiegiem, 2-3 razy dziennie, a także po zabiegu. Zarówno pacjenci, jak i lekarze są zadowoleni ze stosowania Rohto Dry Aid.

Rohto Dry Aid najlepiej zastosować 15-20 min przed założeniem soczewek kontaktowych. Nie zalecamy zakraplania oczu z założonymi soczewkami kontaktowymi, ponieważ może to spowodować zamglenie soczewek. Rohto Dry Aid sformułowane jest w taki sposób, by nie tylko nawilżać oko, lecz także wzmacniać jego warstwę ochronną, a soczewka kontaktowa na oku może blokować to działanie.

Zastosowana w Rohto Dry Aid technologia Tearshield działa na obydwie warstwy filmu łzowego.

Olej sezamowy, polioksyetylowany olej rycynowy i stearynian polioksyetylenu wzmacniają i stabilizują warstwę lipidową, spowalniając parowanie łez.

Powidon, glikol propylenowy i poloksamer oddziałują na warstwę mucynowo-wodną filmu łzowego, nawadniając ją oraz polepszając jej właściwości fizyczne, w tym zdolność do zatrzymywania wody i do redukcji tarcia.

Warstwa lipidowa, składająca się głównie z lipidów wytworzonych przez gruczoły Meiboma, to cienka błona o grubości od 50 do 100 nanometrów. Gdy jakość i ilość wydzielin zmienia się tak, że warstwa lipidowa nie spełnia swojej funkcji, dochodzi do powstania zespołu suchego oka z nieprawidłową warstwą lipidową.

Rohto Dry Aid zawiera olej sezamowy i surfaktanty – polioksyetylenowany olej rycynowy. Polioksyetylenowany olej rycynowy to olej mineralny, który dzięki hydrofobowym właściwościom gromadzi się na powierzchni wydzieliny jako grube grudki w kształcie wyspy. W sposób korzystny wiąże się z wydzieliną gruczołów Meiboma.

W badaniach przeprowadzonych przez Rohto Eyecare w Japonii we współpracy z Dr. Georgi –  fizykiem z Uniwersytetu w Sofii, który bada formę filmu łzowego – wykazano, że olej sezamowy może rozpuszczać się w wydzielinie gruczołów Meiboma, podczas gdy olej mineralny nie. Dlatego Rohto Dry Aid, oprócz surfaktantów, zawiera również olej sezamowy. Dzięki temu działa w sposób kompleksowy na warstwę lipidową oka.

Rohto Dry Aid to nawilżające i odświeżające krople do oczu, które zostały zaprojektowane w taki sposób, żeby przynosiły ulgę i działały na jak największą liczbę objawów suchego oka. 

Często się zdarza, że pacjenci, chcąc poczuć ulgę, sięgają po kilka różnych preparatów, które nie zawsze odpowiednio się ze sobą łączą. Krople Rohto Dry Aid zostały opracowane tak, by przynieść ulgę zarówno pacjentom z zespołem suchego oka powodowanym niedoborem wodnej składowej filmu łzowego (ATDDE), jak i tym, u których schorzenie pojawia się przez nadmierne parowanie filmu łzowego (EDE). W taki sposób skomponowane są składniki Rohto Dry Aid.

Krople Rohto Dry Aid są produkowane w Japonii przez firmę Rohto Pharmaceutical – markę nr 1 na świecie w dziedzinie pielęgnacji oczu (źródło: Euromonitor International Limited, dane z 2020 r.), zgodnie z najwyższymi międzynarodowymi standardami jakości, w wysoce zautomatyzowanych i zrobotyzowanych warunkach aseptycznych, z zastosowaniem specjalistycznych procesów, zapewniających czystość i jakość kropli. Rohto® Pharmaceutical produkuje krople do oczu od 1909 roku i jest obecnie liderem sprzedaży i innowacyjności na japońskim rynku. Międzynarodowa firma badawcza Euromonitor International w badaniu przeprowadzonym w roku 2020 stwierdziła, że Rohto® jest największą na świecie marką kropli do oczu pod względem wartości sprzedaży. W roku 2019 Rohto® zostało również wpisane do „Księgi rekordów Guinessa” jako największa firma w sektorze produktów do pielęgnacji oczu dostępnych bez recepty pod względem wartości sprzedaży. Rohto® eksportuje krople do oczu do Azji, obu Ameryk, do Afryki i do Europy.

Niedobór łez może być również związany ze stanem zapalnym, ciałem obcym w oku i bólem z powodu zwiększonego tarcia podczas mrugania.

Rohto Dry Aid zawiera powidon, który pokrywa rogówkę łagodząc tarcie.

Rohto Dry Aid zawiera łagodny konserwant.

PAPB (biguanid poliaminopropylowy) to delikatny, łagodny środek konserwujący powszechnie stosowany w roztworach do konserwacji soczewek kontaktowych i w kroplach do oczu. Jego funkcją jest zapewnienie by produkt pozostał wolny od infekcji bakteryjnych i bezpieczny przez jak najdłuższy czas po otwarciu butelki.

Rohto Dry Aid można bezpiecznie stosować przez okres do 3 miesięcy po pierwszym otwarciu butelki.

Nie testowaliśmy stosowania Rohto Dry Aid u  zwierząt.
Rohto Dry Aid to krople przeznaczone do stosowania przez ludzi.

Rohto Dry Aid nie zawiera środka zmniejszającego przekrwienie oka.
Tzw. „czerwone oko” może być objawem towarzyszącym „suchemu oku”.
W takim przypadku Rohto Dry Aid może pośrednio powodować redukcję zaczerwienia oka poprzez polepszenie nawilżenia oka i redukcję objawów „suchego oka”.

Rohto Dry Aid może być stosowany w czasie ciąży, karmienia piersią i przez osoby cierpiące na cukrzycę.
Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Rohto Dry Aid zawiera PAPB (biguanid poliamino-propylowy), który jest przyjaznym dla oczu, delikatnym, łagodnym środkiem konserwującym powszechnie stosowanym w roztworach do konserwacji soczewek kontaktowych i w kroplach do oczu.
Jego funkcją jest zapewnienie by produkt pozostał wolny od infekcji bakteryjnych i bezpieczny w użyciu przez jak najdłuższy czas po otwarciu butelki.
W razie wątpliwości należy skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem.

Nie stosuj kropli do oczu Rohto Dry Aid jeśli jesteś uczulony na którykolwiek składnik tego produktu.

Jedna kropla Rohto Dry Aid to 0,05 ml.
Dlatego jedna butelka Rohto Dry Aid wystarczy na około 1,5 miesiąca, przy stosowaniu 2 kropli dziennie do obydwu oczu.

Rohto Dry Aid zawiera kwas borowy, więc nie zawiera fosforanów.

Rohto Dry Aid zawiera Povidon jako środek zagęszczający, natomiast lepkość nie jest wysoka i nie powoduje niewyraźnego widzenia ani trudności w mruganiu, osmolarność jest izotoniczna, ale nie możemy ujawnić jej rzeczywistego zakresu.

Skład: Glikol propylenowy, powidon, kwas borowy, boran sodu, mentol, chlorek wapnia, siarczan magnezu, stearynian polioksylu, polioksyetylenowany olej rycynowy, poloksamer, wersenian disodowy, olej sezamowy, biguanid poliheksametylenowy, woda oczyszczona.