Pracujesz przy komputerze? Poznaj 3 proste sposoby, jak zadbać o swój wzrok

Czy wiesz, że wpatrując się w ekran komputera lub smartfona, mrugamy rzadziej niż w innych okolicznościach? Z pozoru niezauważalna różnica ma poważne konsekwencje dla zdrowia naszych oczu. Home office nie rozwiązuje problemu, a wręcz… może go nasilić. Brak bodźców zewnętrznych, na który jesteśmy narażeni podczas pracy w domu, może wydłużać czas patrzenia w monitor i sprzyjać rozwojowi zespołu suchego oka.

Ból głowy, i ramion, rozmyty obraz, suche i zmęczone oczy – to tylko kilka objawów, które mogą pojawić się pod koniec dnia u osoby, która przez większość czasu spogląda w ekran komputera lub smartfona. Intensywne skupienie uwagi powoduje, że mrugamy rzadziej, co niestety ma swoje przykre konsekwencje.

Mruganie, mimowolna czynność, na którą nie zwracamy uwagi i której nie doceniamy, odgrywa bardzo ważną rolę – zapobiega wysychaniu powierzchni oka. Mrugając, rozprowadzamy na powierzchni oka cieniutką warstwę filmu łzowego, mieszaniny składającej się z dwóch warstw: lipidowej i mucynowo – wodnej. Do jej zadań należy nawilżenie, zatrzymanie wody, zredukowanie tarcza.

Jasność monitora, odbijająca się w Twoich oczach, może również przyczyniać się do suchości i zmęczenia oczu. Pod koniec dnia pracy może się okazać, że mrużysz oczy, aby ułatwić sobie widzenie i zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości.

Trzy sposoby, jak zadbać o zdrowie oczu podczas pracy

Z każdym mrugnięciem na powierzchni oka rozprowadzany zostaje film łzowy, który oczyszcza, ale także nawilża oko i sprawia, że jego powierzchnia jest gładka i mniej skłonna do podrażnień mechanicznych. Jednak wraz z wiekiem produkcja łez bywa zaburzona – spada zarówno ich ilość, jak i jakość. Nawet jeśli skupisz się na częstym mruganiu, twoje wysiłki mogą nie być wystarczające. Podpowiadamy, jak zadbać o zdrowie oczu w sposób holistyczny.

Po pierwsze: stosuj zasadę 20/20/20

Okuliści zalecają, by osoby pracujące przy komputerze co 20 minut odgrywały wzrok od ekranu na 20 sekund i spoglądały na przedmioty oddalone o co najmniej 6 m. Dzięki zasadzie 20/20/20 pozwalamy oczom odpocząć od ostrego światła emitowanego przez komputer, a także ćwiczymy akomodację oka – zdolność do widzenia w różnych odległościach.

Co godzinę lub dwie poświęć kilka minut, aby wstać, pójść na krótki spacer i rozprostować ręce i nogi. Odejście od komputera może nie tylko zmniejszyć zmęczenie i suchość oczu, lecz także pomoże złagodzić ból szyi lub pleców, często odczuwany podczas siedzenia przy komputerze. Praca zdalna, o ile mamy ten komfort, że jesteśmy sami w domu, nie dostarcza zbyt wielu bodźców – nie musimy chodzić po biurze, nie rozmawiamy twarzą w twarz ze współpracownikami. Łatwo stracić rachubę czasu, a kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran odbije się na zdrowiu oczu.

Po drugie: Miej pod ręką krople do oczu

Sztuczne łzy nie tylko łagodzą podrażnienia, lecz także działają, profilaktycznie. Ponieważ jakość naszych łez może w naturalny sposób obniżać się wraz z wiekiem, dobrej jakości krople do oczu mogą okazać się Twoim najlepszym przyjacielem. Szczególnie, jeśli dodatkowo dużo czasu spędzasz przed komputerem.

Krople Rohto® Dry Aid® nie tylko nawilżają oko, dzięki zwiększeniu zdolności do zatrzymywania wody i redukcji tarcia, lecz także wzmacniają i stabilizują warstwę lipidową filmu łzowego, spowalniając parowanie łez. Dzięki unikalnej technologii TEARSHIELD™ opracowanej w japońskich laboratoriach krople Rohto® Dry Aid®, doskonale naśladują ludzkie łzy. Dzięki temu natychmiast po zastosowaniu odczujesz ulgę. Znikną wszystkie nieprzyjemne objawy zespołu suchego oka, takie jak uczucie suchości, ból, swędzenie, pieczenie, kłucie, uczucie piasku w oku czy zmęczenie. Samo zakroplenie jest banalnie proste – dzięki specjalnie zaprojektowanemu aplikatorowi, dozowanie kropli jest precyzyjne, szybkie i skuteczne.

Po trzecie: Wprowadź kilka istotnych zmian w swojej rutynie

Zbyt niskie nawilżenie powietrza może sprzyjać podrażnieniu oczu. Suche powietrze z reguły utrzymuje się w biurach, jednak i w domach nierzadko również pozostawia wiele do życzenia. Zakupienie nawilżacza powietrza korzystnie wpłynie nie tylko na drogi oddechowe, lecz także Twoje oczy.

Jeśli palisz, rozważ rozstanie się z nałogiem. Dym może pogorszyć objawy zespołu suchego oka. Szkodliwe może być również tak zwane bierne palenie. Przebywanie wśród osób, które palą, wpływa niekorzystnie także na twoje płuca i oczy.

To, co jesz, też jest ważne. Kwasy tłuszczowe omega-3 mogą zmniejszać objawy zespołu suchego oka. Dobrym źródłem kwasów omega-3 są ryby morskie, takie jak łosoś, sardynki, śledź czy dorsz.

Innym istotnym czynnikiem, na który masz wpływ, to odpowiednie nawodnienie organizmu. Regularnie w ciągu dnia sięgaj po wodę, aby uniknąć odwodnienia – oczy są na nie wyjątkowo podatne.

Jeśli twoje obowiązki zawodowe wiążą się z nieustannym wpatrywanie się w ekran komputera, wykorzystaj czas wolny, by zadbać o zdrowie oczu. Zrezygnuj z elektroniki, wyjdź na świeże powietrze. Wypad za miasto nie tylko pozwoli przewietrzyć głowę i odetchnąć świeżym powietrzem, lecz także pozytywnie wpłynie na oczy – im dalej od zgiełku miasta, tym mniej czynników drażniących oczy. Tylko nie zapomnij o okularach przeciwsłonecznych!