Duże badania przeprowadzone w ramach Women’s Health Study and Physician’s Health wykazały, że częstość występowania zespołu suchego oka wzrasta u kobiet i mężczyzn co pięć lat po ukończeniu 50 roku życia, przy czym częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Stwierdzono, że największym czynnikiem sprzyjającym rozwinięciu się zespołu suchego oka są wiek i płeć. Potwierdzają to wyniki badań klinicznych, które wskazują na zmniejszoną produkcję łez u kobiet w szóstej dekadzie życia. W przypadku kobiet czynnikiem ryzyka jest nie tylko wiek, ale także menopauza i wiążące się z nią zmiany hormonalne, który wpływają na produkcję łez i jakość filmu łzowego na powierzchni oka.
Skąd się bierze suchość oczu
Zespół suchego oka często występuje u osób w starszym wieku. Chociaż stopień utraty ostrości wzroku u pacjentów z zespołem suchego oka jest zwykle łagodny do umiarkowanego, w starzejącej się populacji ta minimalna zmiana może przyczynić się do znacznego pogorszenia jakości życia. Szczególnie, jeśli senior zmaga się także z innymi problemami zdrowotnymi. Wówczas kłopoty ze zmysłem wzroku stanowią kolejne, duże obciążenie. Odpowiednie nawilżenie powierzchni oka jest utrzymywane dzięki filmowi łzowemu- wyjątkowej mieszaninie, która powstaje wraz z produkcją łez. Jej celem jest ochrona oka i zapobieganie szybkiemu parowaniu łez.
Film łzowy składa się z dwóch warstw: warstwy lipidowej wydzielanej przez gruczoły Meiboma oraz warstwy mucynowo – wodnej, wytwarzanej przez gruczoł łzowy oraz komórki kubkowe spojówki. Zachowanie równowagi między tymi dwoma warstwami jest kluczowe. Bywa, że brakuje „wodnistego” składnika, ale może też brakować pozostałych – odpowiedzialnych za ograniczenie parowania łez i wysychanie oka W przypadku osób starszych i zmian, jakie zachodzą w ich organizmach wraz z procesem starzenia się, dolegliwości związane z zespołem suchego oka mogą być związane z oboma czynnikami – zarówno dysfunkcją warstwy lipidowej, jaki mucynowo – wodnej.
Do rozwoju zespołu suchego oka mogą przyczynić się także niektóre leki, a powszechnie wiadomo, że ilość przyjmowanych medykamentów wzrasta wraz z wiekiem, co jest spowodowane utratą wydolności organizmu. Do leków, które mogą sprzyjać rozwojowi zespołu suchego oka należą między innymi leki przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne, moczopędne i beta-blokery stosowane w leczeniu nadciśnienia.
Zespół suchego oka objawy
Objawy zespołu suchego oka mogą pojawić się zarówno wtedy, gdy łez jest za mało jak i wtedy, gdy łzy zbyt szybko wyparowują z powierzchni oka. Paradoksalnie zespół suchego oka może wystąpić nawet, gdy nasze oczy nadmiernie łzawią – przy uszkodzeniu warstwy lipidowej produkowane łzy nie są w stanie odpowiednio nawilżyć i zabezpieczyć gałki ocznej.
Objawy zespołu suchego oka, które powinny nas zaniepokoić, są łatwe do wskazania i naprawdę trudno je ignorować. Pojawia się ból oczu, kłucie, uczucie piasku pod powiekami. Zaczynamy mrużyć oczy, częściej mrugać, pocierać oczy, jednak żadne z tych działań nie przynosi ulgi. Kluczowe wówczas jest unormowanie składu filmu łzowego. Jak to zrobić? Najlepiej z pomocą skutecznego preparatu.
Krople Rohto® Dry Aid® – kompleksowe wsparcie dla oczu
Krople Rohto® Dry Aid® przynoszą natychmiastową ulgę, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy suchego oka. Wykazują podwójny mechanizm działania. Po pierwsze, poprzez zwiększenie zdolności do zatrzymywania wody, nawilżają oko oraz redukują tarcie. Po drugie wzmacniają i stabilizują warstwę lipidową filmu łzowego, dzięki czemu łzy wolniej odparowują, a oko pozostaje nawilżone i zabezpieczone nawet do 12 godzin.*
Jak aplikować krople:
Opracowana w japońskich laboratoriach technologia TEARSHIELD™ zastosowana w preparacie Rohto® Dry Aid®, działa na wszystkie osiem objawów suchego oka – pomaga zredukować uczucie suchości oka, ból, swędzenie, pieczenie, kłucie, uczucie piasku w oku, uczucie zmęczenia i podrażnienie oka.
Aby zwiększyć komfort widzenia na co dzień, warto także zmienić kilka nawyków – ograniczyć czas spędzany przed ekranem komputera, smartfona czy telewizora oraz zrezygnować z palenia. Warto wiedzieć, że przesuszeniu oczu sprzyjają warunki w pomieszczeniach – zbyt suche powietrze i klimatyzacja mogą zaburzać naturalny film łzowy.
*długotrwałe, 12 godzinne działanie Rohto® Dry Aid® zostało udowodnione w badaniach przeprowadzonych przez Ayton Global Research w 2020 roku.
Wytwórca kropli do oczu Rohto Dry Aid:
Rohto Pharmaceutical Co. Ltd.
1-8-1, Tasumi-nishi, Ikuno-ku, Osaka,
544-8666, Japonia
www.rohto.co.jp/global/
Upoważniony przedstawiciel
Wytwórcy w Unii Europejskiej:
Rohto-Mentholatum Sp. z o.o.
ul. Leszno 8/1, 01-192 Warszawa
www.rohto.pl
Importer kropli do oczu
Rohto Dry Aid:
Rohto-Mentholatum Sp. z o.o.
ul. Leszno 8/1, 01-192 Warszawa
www.rohto.pl
Wyłączny dystrybutor kropli do oczu
Rohto Dry Aid:
Gempharm Sp. z o.o.
Ul. Kasprzaka 256, 41-303 Dąbrowa Górnicza
www.gempharm.pl