Jesteś po 50-tce? Oto, co może się dziać z Twoimi oczami

Znasz to nieprzyjemne uczucie piasku pod powiekami? Kłuje i piecze, a Ty mrużysz oczy i mimowolnie pocierasz powieki. Zamiast ulgi czujesz narastający dyskomfort. Zachodzisz w głowę, jak sobie pomóc, tymczasem remedium jest na wyciągnięcie ręki. Sprawdź, czy zespół suchego oka dotyka właśnie Ciebie i dowiedz się, jak znaleźć ukojenie.

Duże badania przeprowadzone w ramach Women’s Health Study and Physician’s  Health wykazały, że częstość występowania zespołu suchego oka wzrasta u kobiet i mężczyzn co pięć lat po ukończeniu 50 roku życia, przy czym częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Stwierdzono, że największym czynnikiem sprzyjającym rozwinięciu się zespołu suchego oka są wiek i płeć. Potwierdzają to wyniki badań klinicznych, które wskazują na zmniejszoną produkcję łez u kobiet w szóstej dekadzie życia. W przypadku kobiet czynnikiem ryzyka jest nie tylko wiek, ale także menopauza i wiążące się z nią zmiany hormonalne, który wpływają na produkcję łez i jakość filmu łzowego na powierzchni oka.

Skąd się bierze suchość oczu

Zespół suchego oka często występuje u osób w starszym wieku. Chociaż stopień utraty ostrości wzroku u pacjentów z zespołem suchego oka jest zwykle łagodny do umiarkowanego, w starzejącej się populacji ta minimalna zmiana może przyczynić się do znacznego pogorszenia jakości życia. Szczególnie, jeśli senior zmaga się także z innymi problemami zdrowotnymi. Wówczas kłopoty ze zmysłem wzroku stanowią kolejne, duże obciążenie. Odpowiednie nawilżenie powierzchni oka jest utrzymywane dzięki filmowi łzowemu- wyjątkowej mieszaninie, która powstaje wraz z produkcją łez. Jej celem jest ochrona oka i zapobieganie szybkiemu parowaniu łez.

Film łzowy składa się z dwóch warstw: warstwy lipidowej wydzielanej przez gruczoły Meiboma oraz warstwy mucynowo – wodnej, wytwarzanej przez gruczoł łzowy oraz komórki kubkowe spojówki. Zachowanie równowagi między tymi dwoma warstwami jest kluczowe. Bywa, że brakuje „wodnistego” składnika, ale może też brakować pozostałych – odpowiedzialnych za ograniczenie parowania łez i wysychanie oka W przypadku osób starszych i zmian, jakie zachodzą w ich organizmach wraz z procesem starzenia się, dolegliwości związane z zespołem suchego oka mogą być związane z oboma czynnikami – zarówno dysfunkcją warstwy lipidowej, jaki mucynowo – wodnej.

Do rozwoju zespołu suchego oka mogą przyczynić się także niektóre leki, a powszechnie wiadomo, że ilość przyjmowanych medykamentów wzrasta wraz z wiekiem, co jest spowodowane utratą wydolności organizmu. Do leków, które mogą sprzyjać rozwojowi zespołu suchego oka należą między innymi leki przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne, moczopędne i beta-blokery stosowane w leczeniu nadciśnienia.

Zespół suchego oka objawy

Objawy zespołu suchego oka mogą pojawić się zarówno wtedy, gdy łez jest za mało jak i wtedy, gdy łzy zbyt szybko wyparowują z powierzchni oka. Paradoksalnie zespół suchego oka może wystąpić nawet, gdy nasze oczy nadmiernie łzawią – przy uszkodzeniu warstwy lipidowej produkowane łzy nie są w stanie odpowiednio nawilżyć i zabezpieczyć gałki ocznej.

 Objawy zespołu suchego oka, które powinny nas zaniepokoić, są łatwe do wskazania i naprawdę trudno je ignorować. Pojawia się ból oczu, kłucie, uczucie piasku pod powiekami. Zaczynamy mrużyć oczy, częściej mrugać, pocierać oczy, jednak żadne z tych działań nie przynosi ulgi. Kluczowe wówczas jest unormowanie składu filmu łzowego. Jak to zrobić? Najlepiej z pomocą skutecznego preparatu.

Krople Rohto® Dry Aid® – kompleksowe wsparcie dla oczu

Krople Rohto® Dry Aid®  przynoszą natychmiastową ulgę, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy suchego oka. Wykazują podwójny mechanizm działania. Po pierwsze, poprzez zwiększenie zdolności do zatrzymywania wody, nawilżają oko oraz redukują tarcie. Po drugie wzmacniają i stabilizują warstwę lipidową filmu łzowego, dzięki czemu łzy wolniej odparowują, a oko pozostaje nawilżone i zabezpieczone nawet do 12 godzin.*

Jak aplikować krople:

  • Zawsze najpierw umyj ręce,
  • otwórz pojemnik i delikatnie odciągnij dolną powiekę palcem wskazującym, aby utworzyć rodzaj „kieszonki”,
  • odchyl głowę lekko do tyłu i spójrz w górę,
  • trzymając buteleczkę między kciukiem a palcem wskazującym, delikatnie zaaplikuj 1-2 krople Rohto® Dry Aid®do kieszonki dolnej powieki.

Opracowana w japońskich laboratoriach technologia TEARSHIELD™ zastosowana w preparacie Rohto® Dry Aid®, działa na wszystkie osiem objawów suchego oka – pomaga zredukować uczucie suchości oka, ból, swędzenie, pieczenie, kłucie, uczucie piasku w oku, uczucie zmęczenia i podrażnienie oka.

Aby zwiększyć komfort widzenia na co dzień, warto także zmienić kilka nawyków – ograniczyć czas spędzany przed ekranem komputera, smartfona czy telewizora oraz zrezygnować z palenia. Warto wiedzieć, że przesuszeniu oczu sprzyjają warunki w pomieszczeniach – zbyt suche powietrze i klimatyzacja mogą zaburzać naturalny film łzowy.

*długotrwałe, 12 godzinne działanie Rohto® Dry Aid® zostało udowodnione w badaniach przeprowadzonych przez Ayton Global Research w 2020 roku.