Menopauza daje się we znaki także Twoim oczom. Czy wiesz, jak je nawilżać?​

Uderzenia gorąca, spadek nastroju i libido – to tylko kilka nieprzyjemnych dolegliwości, które dotykają kobiety w wieku okołomenopauzalnym. Chociaż klimakterium dawno przestało być tematem tabu, niewiele kobiet ma świadomość, że zespół suchego oka również może być spowodowany zmianami hormonalnymi. Sprawdź, jak przynieść swoim oczom ukojenie.

Menopauza jest naturalnym etapem w życiu kobiety. To moment wystąpienia ostatniej miesiączki, jednak spadek produkcji żeńskich hormonów płciowych w organizmie kobiety dzieje się stopniowo, na przestrzeni kilku lat. Na ogół pierwsze objawy rozpoczynającego się przekwitania pojawiają się około 45. roku życia. To, jak intensywne są symptomy, jest kwestią indywidualną. Warto jednak wiedzieć, czego można się spodziewać.

Objawy menopauzy, o których mogłaś nie wiedzieć

W okresie okołomenopauzalnym kobiecy organizm przechodzi wiele zmian hormonalnych – przede wszystkim wytwarza mniej hormonów rozrodczych, takich jak estrogen i progesteron. Niski poziom estrogenu może wpływać na zdrowie na różne sposoby i powodować nieprzyjemne objawy, takie jak uderzenia gorąca, spadek libido, przyrost masy ciała, wahania nastroju. To dolegliwości, o których mówi się najczęściej, jednak spadek żeńskich hormonów wpływa także na poziom nawilżenia błon śluzowych. W tym kontekście wymienia się na ogół nawilżenie pochwy, jednak to nie jedyne miejsce, które cierpi z powodu braku odpowiedniej warstwy ochronnej. W okresie okołomenopauzalnym może rozwinąć się także zespół suchego oka – wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość, która może utrudnić normalne funkcjonowanie. Szczególnie, jeśli objawy zaczną wpływać na wzrok lub jeśli oczy staną się wrażliwe na światło.

Menopauza i suche oczy – jaki jest związek? 

Myśląc o przyczynach suchych i podrażnionych oczu, najczęściej skupiamy się na naszych codziennych nawykach (np. wielogodzinne wpatrywanie się w ekrany, niewyspanie) lub alergiach. Jednak problem może mieć inne podłoże.

U każdego z nas na powierzchni oczu znajduje się tzw. film łzowy – złożona mieszanina, która składa się z dwóch warstw: lipidowej i mucynowo-wodnej i która pokrywa oraz nawilża oczy. Problem z suchością pojawia się, gdy produkcja łez (lub ich skład) jest zaburzona. Do najczęstszych objawów zalicza się uczucie piasku pod powiekami, kłucie, pieczenie, podrażnienie, a nawet niewyraźne widzenie. Co ciekawe, produkcja łez spada wraz z wiekiem, niezależnie od płci. Problem w tym, że u kobiet czas ten pokrywa się z okresem okołomenopauzalnym. Spadek hormonów zaburza delikatną równowagę produkcji łez.

W przebiegu zespołu suchego oka dochodzi do łzawienia oczu. Chociaż powstaje więcej łez, nie „przyklejają się” one dobrze do powierzchni oczu, a przednia część gałki ocznej wysycha. Suche oczy mogą ulec podrażnieniu (zaczerwienienie), ponieważ łzy nie chronią oczu również przed czynnikami środowiskowymi, takimi jak zanieczyszczenia. To z kolei powoduje zmęczenie oczu.

Krople Rohto® Dry Aid® – natychmiastowa ulga

Aby krople do oczu mogły zapewnić skuteczność i komfort użytkowania, ich skład powinien być dobrany tak, by preparat jak najlepiej naśladował ludzkie łzy. Opracowana w japońskich laboratoriach technologia TEARSHIELD™, zastosowana w preparacie Rohto® Dry Aid®, pomaga przywrócić naturalny film łzowy w tych miejscach na powierzchni oka, w których dochodzi do jego zanikania. Miejscowe zanikanie filmu łzowego prowadzi do powstania zespołu suchego oka i do związanych z tym objawów. Menopauza jest jednym z czynników, wywołujących zanikanie tej nawilżającej warstwy na powierzchni oka.

Krople Rohto® Dry Aid® działają dwutorowo: nie tylko nawilżają oko poprzez zwiększenie zdolności do zatrzymywania wody i redukcji tarcia, ale także wzmacniają i stabilizują warstwę lipidową filmu łzowego, spowalniając parowanie łez. 

Jak wspomagać zdrowie oczu w okresie okołomenopauzalnym?

Odpowiednia higiena stylu życia będzie nieocenionym pomocnikiem w zapobieganiu podrażnieniom. Oto kilka wskazówek, które warto wcielić w życie:

  • Ogranicz czas spędzany przed ekranem. Jeśli cały dzień pracujesz przy komputerze, pamiętaj o robieniu przerw. Zamknij oczy na kilka minut lub mrugaj kilkakrotnie przez kilka sekund.
  • Chroń swoje oczy. Okulary przeciwsłoneczne mogą blokować wiatr i suche powietrze.
  • Unikaj podrażnień. Substancje drażniące, takie jak dym i pyłki, mogą nasilać objawy.
  • Upewnij się, że powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywasz, jest dobrze nawilżone.
  • Jedz dobrze. Dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminę A może sprzyjać zdrowej produkcji łez.
  • Pij dużo wody. Kiedy jesteś odwodniona, jednym z pierwszych miejsc, z których organizm pobiera płyny, są oczy.
  • Zawsze miej przy sobie krople Rohto® Dry Aid®, których zastosowanie przynosi uczucie odświeżenia i ulgę. Rohto® Dry Aid® łagodzą wszystkie 8 objawów suchego oka, takich jak uczucie suchości oka, ból, swędzenie, pieczenie, kłucie, uczucie piasku w oku, uczucie zmęczenia i podrażnienie oka. Zakraplanie jest wyjątkowo proste i szybkie – specjalnie przystosowany aplikator Rohto® Dry Aid® umożliwia precyzyjne dozowanie kropli, niezależnie od kąta aplikacji.

Powikłania zespołu suchego oka

Dolegliwości związane z zespołem suchego oka są nieprzyjemne i w zasadzie bardzo ciężko je ignorować. Szybka reakcja i ustabilizowanie filmu łzowego ma na celu nie tylko poprawę komfortu widzenia, ale także uchronienie przed poważnymi komplikacjami, np. infekcjami. Twoje łzy chronią Twoje oczy przed światem zewnętrznym. Bez nich masz zwiększone ryzyko infekcji oczu. Na notorycznie przesuszonych oczach może łatwiej pojawić się otarcie i rozwinąć stan zapalny, a nawet owrzodzenie rogówki i problemy ze wzrokiem.